Pokazywanie postów oznaczonych etykietą podsumowanie. Pokaż wszystkie posty
Pokazywanie postów oznaczonych etykietą podsumowanie. Pokaż wszystkie posty

poniedziałek, 23 maja 2011

Podsumowanie tygodnia

Ten tydzień nie był zbytnio udany.

Pn - 9 km Easy tempo 5:13 / km
Wt - Interwały 7x(2' I + 1’ trucht + 1' I + 30" tr + 30" I + 30" tr) tempo około 3:30/km / 5:00
Śr - Rower 40 minut + core
Czw - 3x(10' P + 2' tr) tempo 3:57/km, 3:53, 3:58
Pt - 11 km Easy  tempo 4:44
Sb - 3km Easy
Nd - pauza

Poniedziałek i wtorek czułem ból w kostce po niedzielnym zbyt długim biegu, także w środę odpuściłem biegania. Wtorkowe interwały biegało się łatwo i przyjemnie, dużo lepiej niż pięciominutowe interwały w poprzednich tygodniach. Czwartkowy progowy był męczący, zamiast o 7 rano zacząłem biegać koło 10 i było za ciepło. Jednak potem przyjemnie biegało się brzegiem morza. Piątkowe rozbieganie było gwoździem do trumny pod koniec postanowiłem przyspieszyć i szlag walnął lewe kolano. W sobotę poszedłem na Biegam bo Lubię, ale nie dało się zrobić treningu.

Zastanawiam się ciągle co zrobić z planem treningów. Do końca sezonu zostało 18 tygodni. Za 4 tygodnie start na 10 km. Coraz bardziej skłaniam się do tego, żeby cofnąć się w treningach do drugiej fazy planu 5-15 km Danielsa. Do tego zwiększyć kilometraż, spróbować robić dwa treningi w ciągu dnia i nie szaleć podczas spokojnego biegania.

niedziela, 15 maja 2011

Podsumowanie 6. tygodnia

Tydzień wydał dość dobrze. Co prawda życie przyniosło trochę stresów, ale na treningu odbiło się to nieznacznie. Dni wyglądały następująco.


  • Pn - Easy 10k po 4:55 + core stability
  • Wt - Interwały 5 x (5' I + 3' E) w tempie (3:33 / 5:00)
  • Śr - Easy 7k po 4:45
  • Czw - Progowy po górkach 7k po 4:01 / km
  • Pt - Easy 13k po 4:43
  • Sb - Rytmy 8 x 400m + 400m E
  • Nd - Long 23k w 2:00, tempo 5:05
Łącznie nabiegałem 94 km w 8:30 godziny. 

To chyba jak na razie optymalne obciążenie. I tak czuję zmęczenie mięśniowe. Wtorkowe interwały były bardzo podobne do tych z zeszłego tygodnia. Jedynie biegane trochę szybciej. Co do sobotnich rytmów, to dawno nie biegałem już 400m po tartanie. Dało to trochę w kość, bo nie byłem przyzwyczajony do tego. Miało być 10 serii, ale nie czułem się dobrze na ostatnich i zrezygnowałem z dwóch dodatkowych. Bieg długi też nieźle dał w kość, niedługo napiszę relację.

Ostatnio myślałem trochę o układaniu planu w dłuższych kontekście. Teraz widzę, że trochę myślałem krótkowzrocznie układając sobie te 10 tygodni. Postanowiłem, że chcę pobiegać na bieżni we wrześniu. Także muszę wydłużyć plan o 14 tygodni. W lipcu wyjeżdżam na Kretę, gdzie trochę odpuszczę z mocnymi treningami - trochę się przyda taki czas. W sumie od lutego mocno trenuję i zmęczenie, gdzieś się objawia. A jeszcze co do biegania na bieżni, to jestem bardzo ciekaw, co z tego wyjdzie. Znalazłem w okolicy starty na dystanse w przedziale między 1000m a 3000m, z czego najwięcej jest 1500m.

poniedziałek, 9 maja 2011

Podsumowanie 5. tygodnia

Kolejny tydzień mija. Tym razem udany start w Biegu Europejskim w Gdyni. Poprawiona życiówka, nowe VDOT. Co prawda, zaczęła się najbardziej intensywna faza planu, ale jeszcze tego nie czuję. Może moje prędkości były zbyt niskie względem poziomu wytrenowania.


  • Pn - Easy 10km, przebieżki, core stability
  • Wt - Interwały 5 x (5'I + 3' E), tempo 3:43 / 5:10
  • Śr - Easy 7km (duże górki), core
  • Czw - Progowy 40', tempo 4:08 (miało być 4:12)
  • Pt - Easy 7km, przebieżki
  • Sb - Zawody 10 km - 37:19
  • Nd - Long 19 km (1:30) - już z nowym, szybkim tempem 4:48 / km
Łącznie 88 km

Wszystko, jak na razie gra. W niedzielę będą przełaje około 10 km. Szkoda trochę, że nie ma krótszych startów.

niedziela, 1 maja 2011

Podsumowanie 4. tygodnia

Tak o to skończył się tydzień i zarazem druga faza planu. Jutro zaczyna się trzecia, najbardziej intensywna. W tym tygodniu pobiegłem test Coopera, ustaliłem dzięki temu nowe VDOT na 53. Nowe prędkości wynoszą zatem:

  • Easy - 4:37 - 5:04 / km
  • Progowy - 4:04
  • Interwały - 3:43
  • Rytmy - 3:25
Pierwszy raz również zrobiłem Bieg Długi na półtorej godziny. Tydzień wyglądał następująco:

Pn - Wolne, Siła
Wt - Rytmy
Śr - Easy 10km, Core Stability
Czw - Progowy 3x12' p. 2'
Pt - Easy 10km, Core Stability
Sb - Test Coopera - 3300m
Nd - Long 17 km

Razem 70km

niedziela, 24 kwietnia 2011

Podsumowanie 3. tygodnia

Strasznie szybko leci czas. Tydzień za tygodniem. Ale do rzeczy. Nie dałem rady zrobić w tym tygodniu zaplanowanych treningów w sobotę i niedzielę. W poniedziałek też jeszcze będę pauzował. Wszystko przez ból okostnej piszczela tak pod kolanem, jak myślę. W niedziela byłem na spacerze i zauważyłem, że bardziej boli przy schodzeniu niż podchodzeniu. Ostatnio zacząłem trochę szybciej pokonywać taki kilkukilometrowym zbieg, także może to to. Tydzień wyglądał następująco.

Pn - Wolne
Wt - Rytmy 400m
Śr - Easy 10km
Cz - Easy 12km
Pt - Progowy 40' tempo 4:37/km
Sb - Easy 2km
Nd - Wolne

Łącznie 50 km

Przyszły tydzień to ostatni w tej fazie. We wtorek mam nadzieję, że będę mógł biegać i wypróbować nowe kolce.

wtorek, 19 kwietnia 2011

Podsumowanie 2. tygodnia

Pierwszy tydzień to było rozluźnienie po półmaratonie. Także niewielka objętość i spokojnie. Ten tydzień to początek przygotowań pod 10 km.

Pn – 10km BS
Wt- Rytmy
Śr – 10 km BS
Czw – 10 km BS
Pt – Progowy 10 km (6x1,6)
Sb – 7 km BS
Nie – Interwały
Łącznie 70 km

Wszystko biegło mi się dobrze. Szczególnie lubię progowe. Interwały trochę za szybko niestety. No ale trzeba przyzwyczaić się do prędkości. Przyszły tydzień wygląda podobnie. Do startu 10 tygodni.